فضایل مولا امیرالمؤمنین علی علیه السلام از زبان خودش

بعد از آنکه حضرت على علیه السّلام را در شب 19 ماه رمضان سال چهلم هجرت ، مضروب ساختند و آن حضرت در روزهاى آخر عمر شریف اش ، در بستر خوابیده بود، گاهى چشمهایش را باز مى کرد و مىفرمود

سَلُونى قَبْلَ اَنْ تَفْقِدُونى : هر چه مى خواهید از من بپرسید، قبل از آنکه از میان شما بروم »
صعصعة بن صوحان ، یکى از حاضرین بود، عرض کرد

یا امیرالمؤ منین ! آیا شما افضل هستید یا حضرت آدم علیه السّلام
آقا، چشمهاى مبارک خویش را گشوده و فرمود:
«
انسان خوب نیست از خودش تعریف کند، امّا براى اینکه ، نعمتهاى الهى را در حق خودم اظهار کرده و نوعى شکرگزارى کرده باشم ؛ جواب ترا مى گویم : خداوند متعال آدم را داخل بهشت کرد و تمام نعمتهایش را بر او مباح و حلال نمود، فقط او را از خوردن گندم مانع شد، و با وجود منع الهى ، از آن گندم خورد؛ ولى براى من ، گندم مباح بود، امّا از آن استفاده نکردم »
صعصعه عرض کرد:
شما افضل هستید یا حضرت نوح ؟
امام علیه السّلام فرمود

زمانیکه قوم نوح او را اذیت و آزار رساندند؛ حضرت نوح آنها را نفرین کرد [و فرمود: (رَبِّ لا تَذَرْ عَلَى الاُرْضِ مِنْ الْکافِرینَ دَیّاراً): پروردگارا! هیچ یک از کافران را بر روى زمین باقى مگذار!] و آنها هلاک شدند ولى من ، با این همه مصیبت و آزار، در عمر خود نفرین نکردم »
صعصعه پرسید:
آیا شما افضل هستید یا ابراهیم خلیل علیه السّلام
فرمود: « ابراهیم علیه السّلام به خداوند عرضه داشت : (رَبِّ اَرِنى کَیْفَ تُحْىِ الْمُوتى ):(خداوندا ! به من نشان بده که چگونه این مردگان پوسیده را زنده خواهى کرد.) خطاب رسید: ابراهیم مگر به قدرت ما ایمان نیاورده اى ؟ عرض کرد: چرا؟، ولى مى خواهم قلبم مطمئن شود. امّا ایمان من در مرتبه ایست که (لَوْ کُشِفَ الْغِطاءُ ما ازْدَدْتُ یَقیناً): هرگاه تمام پرده هاى بین خالق و مخلوق برداشته شود، یقین و اطمینان من به حدّى است که کم و زیاد نمى شود، یعنى در بالاترین درجه ایمان »
صعصعه گفت :
یا على ! شما افضل هستید یا موسى علیه السّلام ؟
امام فرمود:
«
زمانیکه خداوند تبارک و تعالى ، حضرت موسى را به سوى فرعون فرستاد و به او ید بیضا و عصا را بعنوان معجزه عنایت کرد، و فرمان داد که : برو بسوى فرعون ، موسى علیه السّلام عرض کرد: (وَ لَهُمْ عَلَىَّ دَنْبٌ فَاَخافُ اَنْ یَقْتُلُوْنِ):(پروردگارا ! آنان به اعتقاد خودشان ، مرا گناهکار مى دانند؛ مى ترسم مرا بکشند.) و از خداوند درخواست کرد که برادرش هارون را هم با او همراه کند. امّا وقتیکه پیامبر بزرگوار اسلام صلّى اللّه علیه و آله مرا مأمور کرد سوره برائت را بسوى فرعونهاى مکّه ببرم و در موسم حج بخوانم ، با آنکه بسیارى از پهلوانان و پدران و برادران آنها را در جنگ کشته بودم ؛ ذرّه اى به دلم خوف نیامد و کسى را براى یارى نخواستم و به تنهائى سوره برائت را برده و بر آنها قرائت کردم »
صعصعه عرض کرد:
یا على ! شما افضل هستید یا حضرت عیسى علیه السّلام ؟
امام فرمود:

«
آنگاه که آثار وضع حمل ، در مادر عیسى ظاهر شد و خواست بچه اش را بدنیا آورد از طرف خداوند فرمان رسید: مریم ! از بیت المقدس ‍ بیرون رو که اینجا جاى زایمان نیست ؛ اینجا عبادتگاه است . او بدستور الهى ، به زیر یک نخله خشک پناه برد. امّا وقتى مادر من ، در مسجدالحرام آثار وضع حمل را دید خواست که از آنجا بیرون رود، خداوند امر فرمود: که داخل خانه ما بیا! ودیوار کعبه شکافته شد، مادرم مرا در خانه خدا بدنیا آورد و سه روز مهمان پروردگارم بود »

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

بحار.73.456 ج

 

 


/ 4 نظر / 339 بازدید
منتظر

علی مع الحق و الحق مع علی سلام. عالی بود. یا علی علیه السلام

حسن نقره یی

با سلام. وبلاگ واقعا زیبا و پر محتوایی دارید. آدری زیر آدرس وبلاگ من است، که به منظور تدریس ریاضی درست کردم. ممنون میشم اگه وبلاگ منو به کاربران وبلاگت معرفی کنی. http://mathstudy.blogfa.com/ بانشکر نقره یی.