وجوب مهدی(عج)شناسی

« من مات ولم یعرف امام زمانه مات میته جاهلیه» (صحیح بخاری ،ج5،ص13_صحیح مسلم،ج2،ص21) امام محمد باقر (ع) پس از ذکر این حدیث از پیامبر اعظم(ص) فرمودند:« لایعذر الناس حتی یعرفوا امامهم» مردم هیچ عذر و حجتی ندارند تا آنکه امام زمانشان را بشناسند(بحارالانوار ،ج23،ص88)
این حدیث نبوی، مورد اتفاق شیعه و سنی بوده و در منابع اصلی حدیث شیعه وسنی نقل شده است (1) تا جایی که اندیشمند بزرگ و منصف جهان اسلام،قاضی بهلول بهجت افندی،در کتاب عالمانه و مصفانه «محاکمه وتشریح در آل محمد(ص)» صحت این حدیث را در مورد اجماع و اتفاق همه فرق اسلامی دانسته است. (2) بدین سان به اتفاق تمام مسلمانان،شناخت امام معصوم زمان برای همه ضروری است؛ چون خداوند هدایت وسعادت مارا فقط در دستان پر مهر او به ودیعت نهاده است. آری به شناخت امام زمان خویش محتاجیم، چون معرفت او رمز پیوند ما با خداست. از این روست که هرکس از معصوم زمان خویش ببّرد و خود رابه کمتر از او بسپرد، بزرگترین جفا را در حق خود روا داشته و این چیزی نیست جز گمراهی و ضلالت و مردن در ظلمت.
از این رو شناخت امام معصوم عصر وزمان،نخستین ومهمترین وظیفه یک انسان در زندگی است؛ و هرگونه قصور و کوتاهی در این راه نابخشودنی و غیرقابل جبران است و نتیجه ای جز واماندگی، درماندگی، سرگشتگی و بیچارگی وحیرانی به دنبال نخواهد داشت (3)
____________________________________________________________________________
1_ر.ک.العمیدی، درانتظار ققنوس، ترجمه علیزاده،ص121
2_ر.ک.همان،ص183
3_ر.ک.آشتی با امام زمان،شجاعی،ص21

/ 0 نظر / 7 بازدید